V podcastech jsem mluvila o tom, co dělat, když se miminko nechce přisát na prso… ale úplně jsem nezmínila to, proč tomu tak může být. Ráda bych to proto shrnula v následujících bodech.

👉🏻 V průběhu porodu byly mamince aplikované léky (látky), které mohou negativně ovlivnit první přisátí (a dokonce i ty následující ). Tyto látky mohou ovlivňovat schopnost najít prso, správně se přisát a aktivně sát.

👉🏻 Miminko mělo nějakou negativní zkušenost a kvůli tomu teď odmítá otevřít ústa a sát. Tímto způsobem se vlastně chrání. Konkrétně to mohlo být odsávání z úst dýchacích cest po porodu. Miminka nejsou hloupá a pamatují si tento zážitek. Ten moment mohl být pro něho traumatizující, a tak se tomu vyhýbá.

👉🏻 Novorozenec často odmítá prs v momentě, kdy je silou tlačen do kojení (v určité poloze, která je mu nepříjemná). Představte si, kdyby vám někdo strkal hlavu a bořil vám ji až po nos do jídla, tak se s největší pravděpodobností příště také budete bránit a nebudete chtít jíst, i kdyby to bylo to nejlepší jídlo na světě… 🙅🏼‍♀️ A to mateřské mléko samo sebou je!

👉🏻 Odmítání prsu může nastat i vlivem předchozího krmení NEalternativním způsobem, tedy flaškou s dudlíkem 🍼

👉🏻 Méně často může být příčina spojená s pohyblivostí jazyka. Miminko může mít přirostlou uzdičku a nemůže tak dobře sát.

Já věřím v to, že každá situace je řešitelná, jen je potřeba si říct o pomoc! To je to nejmenší co můžete udělat! ❤️